Uczymy się języka polskiego – znajdź dobrą szkołę dla obcokrajowcy

Okazuje się, że w różnych polskich miastach żyje wiele ludzi pochodzących z obcych krajów. Nierzadko zamierzają oni na dłużej zostać w naszym kraju. Jak wiadomo mówienie w Polsce w języku angielskim nie jest oczywistością, toteż obcokrajowcy w którymś momencie powinni nauczyć się naszego rodzimego języka po to, by móc w jakikolwiek sposób komunikować się z otoczeniem: z ludźmi w sklepie, w autobusie czy też w pracy.

Polish lessons - polska szkoła językowa

Autor: World Literature Today
Źródło: http://www.flickr.com

Obcokrajowcy zaczynający życie w naszym kraju mogą mieć duże problemy z porozumiewaniem się, dlatego też powinni tak szybko jak się da rozpocząć uczenie się języka. Jednak spore znaczenie będzie miało to, na jakie kursy się wybiorą, bo ich oferta jest naprawdę duża. W pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jaką metodą uczy dana szkoła (zobacz też: pomoce dydaktyczne) języka polskiego i skonfrontować to z potrzebami obcokrajowca. Jeżeli potrzebował on będzie bardziej zapoznania się z gramatyką, to powinien znaleźć kurs, na jakim na to będzie kładziony większy nacisk. Za to osobom potrzebującym się nauczyć potocznej mowy zdecydowanie bardziej polecane będą „polish lessons” (tutaj są dobre kursy dla obcokrajowców) organizowane właśnie w taki sposób. Istotne jest, aby dana szkoła miała certyfikowanych lektorów, w języku polskim każdy z nas mówi, lecz wcale to nie znaczy że będzie dobrym nauczycielem.

Dlatego też warto przed wybraniem kursu „polish for foreigners” (nasza strona) zorientować się, na co kładziony będzie nacisk podczas zajęć. Ważni są także lektorzy, ze względu na to, że kursy prowadzone będą dla obcokrajowców, to muszą wiedzieć oni, jak ich uczyć. Całkowicie odmiennego rodzaju zajęć potrzebować będą osoby zamierzające poznać dobrze gramatykę i zasady rządzące polskim językiem, jeśli chodzi o nie potrzebny będzie całkowicie odmienny zajęć, niż przy trenowaniu mowy.

Nauka języka Polskiego

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Jak można zauważyć, propozycja szkół mających w ofercie kurs języka polskiego cały czas się zwiększa. W niektórych z nich tego typu kursy są jedną z możliwych propozycji do wyboru, inne z kolei będą się tylko w tym specjalizować. Lecz podczas wyboru tak bardzo istotne to nie będzie, warto natomiast mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze ważna jest metoda, według jakiej będzie prowadzony dany kurs. Zupełnie czego innego będzie oczekiwała osoba chcąca się po prostu nauczyć się dobrze mówić, jeśli chodzi o nią najbardziej odpowiednie będą zajęcia nastawione właśnie pod tym kątem.

Jeśli więc marzy Ci się znajomość języka polskiego, nawet w podstawie, to naprawdę warto sprawdzić jakie są możliwości nauki tego języka. Po paru lekcjach ciągle będziemy zszokowani tym jak wiele się dzieje w tym języku, ale z czasem będziemy umieli wszystko rozgryźć i po miesiącu będziemy w stanie powiedzieć już coś sensowniej w języku polskim, a co dopiero po kilku miesiącach nauki. Tak, więc nie ma, co się zrażać początkowymi niepowodzeniami i po prostu próbować, aż język polski przestanie być nieodkrytą zagadką.