Co można zrobić, żeby biologia stała się rzeczywiście fascynującym i bardzo lubianym przez uczniów przedmiotem.

Biologia jest nauką o obecnym wokół nas świecie roślin i zwierząt. Wielu uczniów nie będzie za nią przepadać, bo kojarzy im się z monotonnym uczeniem się coraz to nowych definicji i ewentualnie oglądaniem jakiś rysunków w książkach. Jeśli trafi się do tego jakiś bardziej przynudzający nauczyciel, jaki nie będzie potrafił przekazywać wiedzy uczniom, to faktycznie tego przedmiotu nie będą lubili.

Mikroskopy szkolne - pasożyt z bliska

Autor: AJ Cann
Źródło: http://www.flickr.com

A przecież biologia naprawdę może być wciągającym i fascynującym zajęciem, jeżeli tylko trafi się na szkołę, która będzie mogła zaproponować coś więcej poza samą nauką z książek. Bardzo istotną rolę odgrywają w tym pedagodzy, jeśli będą wypełnieni zaangażowaniem i pasją, to swoją postawą także będą mogli uczniów zainteresować tym pięknym przedmiotem. A obecnie możliwości jeśli chodzi o możliwość poznawania świata jest faktycznie sporo. Korzystać można z licznych pomocy naukowych, jakie pokazywać będą, jak wyglądają rośliny, zwierzęta i ludzie, i jaka jest ich budowa. Dużo również jest programów multimedialnych, jakie również w interesujący sposób wyjawią tajniki tej właśnie wiedzy.

Szkielet człowieka

Autor: Thomas Quine
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotną rolę w nauce biologi mają preparaty mikroskopowe. To co widzimy naszym wzrokiem to jedynie niewielka część świata, w którym żyjemy, równie wspaniałe jest także to, czego zobaczyć gołym okiem się nie da. I do oglądania tego świata między innymi służą mikroskopy, które są na wyposażeniu dużej części pracowni biologicznych. Za ich pomocą można oglądać najróżniejsze tkanki zwierząt i roślin, grzyby, bakterie, i mnóstwo innych rzeczy z miniaturowego świata. W sklepach oferujących szkolne wyposażenie jest dużo gotowych preparatów, często także sami uczniowie i nauczyciele robią swoje z tym, co będą chcieli obejrzeć. Z kolei do poznawania budowy naszych ciał na pewno przyda się szkielet człowieka.

Dzięki niemu uczniowie będą mogli poznać wszystkie kości, które w skład niego wchodzą, a także poznać w jaki sposób ludzie się poruszają. Tego typu przydatnych preparatów jest znacznie więcej, jeżeli pojawią się one w szkole i nauczyciele będą chcieli z nich korzystać, to biologia z pewnością będzie się uczniom podobać.