Co należy załatwić przed zagranicznym wyjazdem? Ważne wiadomości

Każdy wypad za granicę wymaga perfekcyjnie opracowanego planu. O sporej ilości spraw trzeba pomyśleć jakiś czas wcześniej, a jakąś ich część można zostawić na kilka dni przed wyjazdem. Czasem zwykłe czynności mogą pochłonąć dużo czasu albo nawet przy ich realizacji mogą pojawić się niespodziewane kłopoty. By mieć wszystko pod kontrolą i czuć się nieźle przygotowanym do wypadu, zabierzmy się za działania w odpowiednim czasie.

kredyt - malowidło

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Warto opracować sobie listę, w której kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe miejsca, jakie mamy na swojej liście, by niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy będziemy potrzebować paszportu? Gdy planujemy wyjazd do państwa spoza Unii – na pewno tak, ponieważ dokument ten zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy wciąż jest ważny i czy nie należy go odświeżyć? Dowód osobisty załatwimy w urzędzie miejskim (za darmo), natomiast paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Jeżeli jedziemy z dziećmi i one muszą mieć jakiś dokument. Kiedy opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, wyróbmy kartę EKUZ, by w przypadku choroby lub nagłej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zdrowotne było honorowane. Jeśli o zdrowiu mowa – trzeba pójść do internisty, żeby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, to bez ociągania wejdź na ten link – to bardzo ważna witryna, która przedstawia podobną tematykę.

Wizyta u stomatologa też może uchronić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor. Żeby zdecydować się na najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim się na to zdecydujemy. Po przyjeździe również możemy wymienić pieniądze, jednak po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – dobrze jest z tym zaczekać, ponieważ kantor na lotnisku albo dworcu bywa dość drogi. Turyści i tak z niego skorzystają.

Dobrze jest sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego jedziemy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Należy wcześniej zgłosić nasz wyjazd a potem powrót. Zgłaszamy te fakty w urzędzie gminy, nawet przez internet.