Warto opracować sobie listę, w której kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe miejsca, jakie mamy na swojej liście, by niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy będziemy potrzebować paszportu? Gdy planujemy wyjazd do państwa spoza Unii – na pewno tak, ponieważ dokument ten zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy wciąż jest ważny i czy nie należy go odświeżyć? Dowód osobisty załatwimy w urzędzie miejskim (za darmo), natomiast paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Jeżeli jedziemy z dziećmi i one muszą mieć jakiś dokument. Kiedy opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, wyróbmy kartę EKUZ, by w przypadku choroby lub nagłej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zdrowotne było honorowane. Jeśli o zdrowiu mowa – trzeba pójść do internisty, żeby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.
Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, to bez ociągania wejdź na ten link – to bardzo ważna witryna, która przedstawia podobną tematykę.
Wizyta u stomatologa też może uchronić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor. Żeby zdecydować się na najlepszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim się na to zdecydujemy. Po przyjeździe również możemy wymienić pieniądze, jednak po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – dobrze jest z tym zaczekać, ponieważ kantor na lotnisku albo dworcu bywa dość drogi. Turyści i tak z niego skorzystają.
Dobrze jest sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego jedziemy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Należy wcześniej zgłosić nasz wyjazd a potem powrót. Zgłaszamy te fakty w urzędzie gminy, nawet przez internet.