Co robi asystent niepełnosprawnej osoby? Jakiego typu ma obowiązki? O czym najlepiej wiedzieć?

Coraz bardziej znany jest taki zawód w stylu asystent osoby niepełnosprawnej, który jak nazwa definiuje, pomaga tego typu osobie w codziennych czynnościach. Pomaga on w dziedzinie spraw w większym stopniu oficjalnych, ale również prywatnych.

panorama - szkolenie

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
szkolenie - malowidło

Autor: mik Krakow
Źródło: http://www.flickr.com

asystent osoby niepełnosprawnej pomaga we wszystkich czynnościach, jakie są niezbędne żeby zagwarantować tego typu osobie niezależności. Do najistotniejszych zadań możemy obsługę konta bankowego, opiekę nad dziećmi, różne wizyty w urzędach czy zwykłe wyjście do teatru. Osoba niepełnosprawna w każdej z tych sytuacji może mieć problem, więc pomoc takiego asystenta jest obowiązkowa, bardzo przydatna. Asystent powinien aktywizować tego rodzaju osobę, wprowadzać ją do społeczności, pomagać w kontaktach z otoczeniem, Jeśli jest to osoba niewidząca lub niesłysząca, to tego typu zadanie wymaga innych umiejętności, faktycznie takiego czegoś jak posługiwanie się językiem migowym.

Tego rodzaju osoba powinna mieć bardzo dobre podejście do ludzi, powinna być empatyczna, gdyż chociaż do tego zawodu przygotowują różnorakie ośrodki, jak szkoła (Sprawdź -> nauka gry na perkusji kraków) policealna, to jednakże istotna tu osobowość, a ona musi być przypasowana do tego zawodu. Niekiedy ma miejsce, że ktoś pragnie zostać tego rodzaju asystentem nie zdając sobie sprawy, jak ciężkie to zadanie, po pewnym czasie więc rezygnuje. To się niestety zdarza, tak więc zawsze należy mieć na uwadze, aby na początku sprawdzić, czy rzeczywiście się do tego nadajemy. Jak się o tym przekonać? Możemy na przykład pójść do domu opieki społecznej w zakresie wolontariatu i pobyć z takimi schorowanymi ludźmi. Pomagać im w normalnych, codziennych czynnościach.

Jak wyczujemy, iż taka forma pomagania nam odpowiada, to jako pomocnik osoby niepełnosprawnej będzie sprawdzać się w takiej roli doskonale. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że jest to z pewnością szlachetne zajęcie, niezwykle istotne, gdyż z pewnością też mamy satysfakcję, iż komuś pomagamy. Nie jest to zawód bezsensowny, jaki świadczymy i odczuwamy, że nie ma sensu. W tym zawodzie jest ogromna wartość, ogromna chęć niesienia pomocy, wspaniałe działanie, z którego można być dumnym (zobacz najbardziej opłacalną ofertę na stronie).