Na co zdecydować się po szkole średniej? Jeśli nie pójście na studia to co?

Sporo młodych ludzi zastanawia się, jaką drogą pójść po skończeniu szkoły średniej. Przecież tyle mówi się o tym, że studia nie są gwarancją znalezienia pracy. Z tego powodu perspektywa studiowania przez kilka lat i niepewnej przyszłości trochę zniechęcają młode osoby. Czy pójście po szkole średniej na studia jest jedyną opcją wyboru? Jakie inne ścieżki kariery mogą być świetnym pomysłem?

Niektórzy po skończeniu edukacji na poziomie średnim od razu poszukują pracy. Na pewno trzeba zaczynać z niskiego szczebla, co jest spowodowane brakiem doświadczenia. Natomiast po jakimś czasie istnieje możliwość awansu oraz wspinania się w hierarchii. W tym wypadku dobre jest to, że wybrany przez nas później kierunek studiów możemy dostosować do naszych obecnych potrzeb, a nie studiować coś abstrakcyjnego, co może nam się już nie przydać. Przykładowo osoba rozpoczynająca w markecie od pracy na kasie, może w przyszłości zostać kierownikiem sklepu. Do tego rzecz jasna potrzebujemy determinacji i czasu, ale jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.

praca - fotogram

Autor: David Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

odwzorowanie - firmy

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym pomysłem może okazać się wybór szkoły policealnej. W takich miejscach możemy uczyć się danego zawodu, a nauka najczęściej trwa krócej aniżeli zrobienie dyplomu magistra. Takim przykładem może być higienistka stomatologiczna. Jest to osoba pracująca bezpośrednio z dentystą, wykonująca drobne zabiegi dentystyczne, jak też edukująca pacjentów odnośnie higieny jamy ustnej. Szczególnie dobra perspektywa dla osób, jakie były dobre z nauk przyrodniczych, posiadających zainteresowania z dziedziny psychologii lub pedagogiki.

Kolejnym interesującym zawodem może być technik usług kosmetycznych. Jest to zajęcie na pewno bardziej atrakcyjne dla dziewczyn. W ramach edukacji słuchacz nauczy się w jaki sposób poprawnie przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne.

Ten artykuł jest bardzo zajmujący? Jeżeli tak, to zobacz także pozostałe polecane treści, ponieważ są równie ciekawe oraz pochłoną Cię zupełnie.

W przyszłości taka osoba ma możliwość znalezienia pracy w gabinecie kosmetycznym, lub też po zdobyciu potrzebnego doświadczenia otworzyć swój własny zakład. Wiele placówek prowadzi zajęcia odnośnie otwierania i prowadzenia własnej działalności.

Dla części osób, jakie nie wiedzą za bardzo co chciałyby robić okazać się po prostu zdecydowanie się na rok przerwy. Rzecz jasna należy wykorzystać ten czas w konstruktywny sposób. Możemy na przykład brać udział w różnego rodzaju wolontariatach, wiele z nich organizowanych jest poza Polską. Będzie można przy okazji uczyć się języka, poznać ludzi, a kto wie może faktycznie spodoba nam się praca w takim sektorze. Z w taki sposób zdobytym doświadczeniem będzie nam na pewno łatwiej dostać tego typu pracę.