W jaki sposób poradzić sobie z uzupełnianiem ważnych formularzy?

Bywają czasami sytuacje, kiedy musimy załatwić u urzędzie ważne sprawy, ale w ogóle nie wiemy, w jaki sposób się za to zabrać. Można wprawdzie zwizytować konkretny urząd i wybrać się do informacji, ale nie za każdym razem uzyskana odpowiedź będzie dla nas satysfakcjonująca. Nierzadko też uzyskanie takiej odpowiedzi wiąże się z potrzebą oczekiwania w ogromnej kolejce. W jaki sposób uporać się z formalnościami w urzędach?

Budowa domu

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

Nim zabierzemy się za jakiekolwiek postępowanie, powinniśmy sprawdzić, jakie obowiązki trzeba spełnić.

Jest nasza strona, na której znajdziesz interesujące informacje, które trzeba sprawdzić. Odwiedź ją tutaj.

Przeważnie załatwienie jakiejkolwiek urzędowej sprawy związane jest z potrzebą wystosowania podania bądź uzupełnienia jednego z setek formularzy. Znajdują się wśród nich zarówno proste druki, jak i rzeczywiście rozbudowane, kilkustronicowe formularze, które wymagają dużej wiedzy oraz wprawy. W takich przypadkach winniśmy w głównej mierze zaglądnąć do Internetu, gdzie zwykle odszukać można wszystkie niezbędne nam informacje. W tym instruktarz, jak wypełnić konkretne druki nfz, deklaracje w ZUS i dużo innych tego rodzaju dokumentów. W Internecie odnajdziemy nie jedynie instrukcje wypełnienia konkretnych komórek, lecz również krótkie komentarze tyczące się uzupełniania szczególnie kłopotliwych pozycji – zawierające na przykład kody oddziałów wojewódzkich urzędów albo inne tego typu symbole. Możemy też online sprawdzić, w jaki sposób wypełniać dzienniki budowy i sporo podobnych dokumentów, które sprawiają nam problem.

Informacje tyczące się wypełniania formularzy uzyskamy również w poszczególnych urzędach, aczkolwiek nie jest o nazbyt komfortowe rozwiązanie, bo na ogół związane jest z potrzebą czekania w kolejce. Wypełnienie dokumentów w okienku nie jest najczęściej mile postrzegane, więc po uzyskaniu jakichkolwiek porad należy dokument wypełnić w zacisznym miejscu, a później ponownie stanąć w kolejne w celu jego zdania. Niewątpliwie rozsądniej jest zostawić niewypełnione tylko najbardziej kłopotliwe komórki.